BAŞKAN ORHAN ŞEHİRDER’E KONUK OLDU

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ŞEHİRDER) ‘Ramazan Söyleşileri’ programına konuk oldu. AK Parti Aziziye İlçe Başkanı Gürbüz Keleş, ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren’in de katıldığı programda Başkan Orhan, şehir ve ramazan bağlamında, Erzurum’daki ramazanlar ile belediyesinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Ramazan ayının manevi hazzının en yoğun yaşandığı illerin başında Erzurum’un geldiğini ifade eden Başkan Orhan, orucu tam manasıyla tutan şehrin Erzurum olduğunu, gerek şehirde yaşayanların ve gerekse ramazan için şehre gelenlerin bu farkındalığı ciddi manada hissettiğini belirtti.

RAMAZAN, ERZURUM’DA ANLAM BULUYOR

Ramazan ayına has olan oruç, iftar, sahur ve teravih gibi terimlerin Erzurum’da farklı anlam bulduğunu kaydeden Başkan Orhan, kendisinin de üniversite eğitiminin ardından 9 yıl Ankara’da yaşadığını hatırlatarak, “Ramazan geldiğinde kendimi Erzurum’a atıyordum. Buradaki iklim koşulları oruç tutmaya müsait ve şehirdeki manevi hava gerçekten insanı farklı bir yere sürüklüyor. Paylaşma, yardımlaşma, kardeşlik ve dostluk duygularının pekiştiği bu huzur ve bereket ayı, Erzurum’da farklı bir iklimde, farklı bir atmosferde yaşanıyor.” dedi. Eski ramazanların Erzurum’da özelliğini kaybetmediğini vurgulayan Başkan Orhan, ilkokula giderken ilk ramazan orucunu tuttuğunu ve dedesinin de kendisini omuzlarında taşıdığını belirterek, Erzurum’da ilk oruç tutan çocuğun omuzlarda taşınması geleneğinin halen sürdüğünü sözlerine ekledi.

İLÇEMİZİN KALKINMA POTANSİYELLERİNİ HAREKETE GEÇİRİYORUZ

Başkan Orhan, söyleşi programında belediyesinin yaptığı çalışmalar ve ilçenin kalkınma potansiyelleri hakkında da bilgiler verdi. Erzurum’un gelişime açık bölgelerinin başında Aziziye ilçesinin geldiğine dikkat çeken Başkan Orhan, “İlçemizde başta kentsel dönüşüm olmak üzere, sosyal ve kültürel belediyecilik açısından ciddi çalışmalar yapıyoruz. Termal turizme yeni bir ivme kazandırmak adına termal tesislerimizle ilgili önemli adımlar atıyor, yeni yatırımlar için de girişimlerde bulunuyoruz. İlçemizin kalkınma potansiyelleri barındıran değerlerini birer birer harekete geçirerek, örnek bir yaşam merkezi oluşturma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

AKDAĞ, ALA VE ERZURUMLU BÜROKRATLAR EN BÜYÜK ŞANSIMIZ

ŞEHİRDER Başkan Murat Ertaş’ın ‘Erzurumlu bakan ve bürokratlardan yeterince istifade edebiliyor musunuz?” şeklindeki sorusunu da cevaplandıran Başkan Muhammed Cevdet Orhan, “Bu bağlamda bir belediye başkanı olarak kendimizi oldukça şanslı görüyoruz. Çünkü gerek Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ, gerekse İçişleri Bakanımız Efkan Ala başta olmak üzere, Cengiz Yavilioğlu ve Orhan Yeğin gibi bakan yardımcılarımızdan, Selami Altınok müsteşarımızdan ve diğer Erzurum milletvekillerimizden ciddi destek ve katkı alıyoruz. Yine Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’in de ilçemize ve belediyemize önemli desteklerinin olduğunu vurgulamak istiyorum. Ben ilçe halkımız adına desteklerinden ötürü hepsine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Orhan, daha sonra katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş da, Ramazan söyleşileri programıyla şehrin yöneticilerindeki Erzurum’u görmeye çalıştıklarına ifade ederek, Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından birisi olduğunu vurguladığı Başkan Orhan’a katılımından dolayı teşekkür etti.

Söyleşi programının sonunda Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren, Başkan Orhan ile ŞEHİRDER Başkanı Ertaş’a “Kur’an Mucizesi’ isimli kitabını hediye etti. Murat Ertaş da, Başkan Orhan’a söyleşi anısına ŞEHİRDER şilti sundu.  Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni ile Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.